04.09.2017Poslední rozloučení s MUDR. Petrem Kufnerem

S bolestí v srdci oznamujeme, že dne 28.srpna 2017 zesnul po dlouhé těžké nemoci MUDr. Petr Kufner. Poslední rozloučení se uskuteční 4. září 2017 v 15:00 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni.

28.06.2017Zahradní slavnost 2017

zahradní slavnost 2017V pátek 23. června se počasí umoudřilo: po vlně veder a nočních bouřce s deštěm bylo příjemných osmadvacet stupňů a foukal osvěžující větřík. Jako na objednávku pro Zahradní slavnost Lékařské fakulty. Tradiční rozloučení šestého ročníku s fakultou a zároveň setkání studentů, pedagogů, dalších zaměstnanců a hostů se uskutečnilo opět na zahradě Procháskova ústavu na Karlovarské třídě.

Fotografie ze zahradní slavnosti

28
29
30

27.09.2017 | 18:00 - 22:00Večer Psychiatrické kliniky a Psychiatrické nemocnice Dobřany

27.9.   Večer Psychiatrické kliniky a Psychiatrické nemocnice Dobřany
předsedá: MUDr. V. Štruncová

Biomedicínské centrum

YouTube kanál

Stavby Univerzitního medicínského centra dosáhly nejvyššího bodu

Pokud sledujete růst nové budovy teoretických ústavů fakulty a budov Biomedicínského centra a přemýšleli jste někdy o tom, kam až vlastně porostou, máme pro vás odpověď: právě dosáhly své plné výšky! Betonová „kostra“, budovaná od letošního února, je kompletně hotová a z velké části už i vyplněná cihelnými vyzdívkami. Začíná se pracovat uvnitř budov na rozvodech inženýrských sítí. Venku jsou hotová všechna parkovací místa, a i když silnice a zelené pásy mezi nimi ještě nejsou, parkoviště už nabylo jasných obrysů.

Zatímco v březnu ještě ležel na staveništi sníh, na začátku června přišel vydatný déšť a pár týdnů poté dlouhá horka střídaná silnými bouřkami. To všechno samozřejmě stavbu ovlivňuje, zejména je nutné pečlivě hlídat všechny technologické procesy a přizpůsobit „zrání“ stavby venkovní vlhkosti a teplotě. Základy jsou však ve svahu pevně zakotvené a ani červnové promočení okolní půdy je nijak neohrozilo. S obavami jsme pak sledovali prudký vítr, který s sebou přinesly bouřky v prvních srpnových dnech. Naštěstí nedošlo k žádné dramatické události, oba jeřáby i další vybavení stavby jsou dobře zabezpečeny a přežily toto extrémní počasí bez úhony.

Začíná se také plnit další část projektu, a to dodávky přístrojového vybavení. Zatím byly zakoupeny první čtyři přístroje pro Biomedicínské centrum a umístěny ve stávajících budovách fakulty, odkud se po dokončení stavby přestěhují na nové pracoviště. Jedním z těchto přístrojů je například dokumentační systém s CCD kamerou pro snímání obrazů 2D elektroforetických gelů (slouží pro separaci proteinů). Byl pořízen také mikroskop se systémem pro laserovou mikrodisekci, tj. pro vyříznutí a izolaci tkáňových oblastí i jednotlivých buněk z tkáňového řezu za pomoci laseru, a analyzátor pro multiplexovou proteinovou a genomickou analýzu vzorků, umožňující simultánní měření až stovky sledovaných látek (analytů) na jedné mikrotitrační destičce.

Popularizační okénko

Co vás napadne, když slyšíte slovo „tahač“? Pokud jste na tom jako já, napadne vás slovo „návěs“ a „kamion“. Odborníci na elektrofyziologii, včetně výzkumníků na lékařské fakultě, však mají představu poněkud jinou. Dobře znají „tahač elektrod“ – a ten je také jedním z přístrojů, pořízených nedávno do Biomedicínského centra.

Nepředstavujme si ale kovové elektrody určené pro svařování elektrickým obloukem. Ani ty, co jsou v zářivkách a výbojkách. Tady jsme v medicíně, v oboru elektrofyziologie, který elektrody používá ke kontaktu přístrojů s tělem pacienta nebo se zkoumanou tkání. Jako například u přístrojů EKG nebo EEG. Jejich elektrody jsou ovšem poměrně velké. Co když se potřebujeme zaměřit jen na jednu buňku? Tam musíme mít elektrodu, která zprostředkuje kontakt s místem o rozměrech pouhých mikrometrů.

A právě k jejich výrobě tahač elektrod slouží. Materiálem je tu skleněná kapilára. V přístroji se nahřeje a v momentu, kdy začíná chladnout, je tahem rozdělena na dvě části, které mají náležitě ostré hroty. Pro měření potenciálu nebo aplikaci proudu je ještě třeba ji naplnit elektrolytem a zasunout do ní vodivou pracovní elektrodu.

Pro snímání uvnitř buňky se nechává hrot elektrody ostrý, naopak pro „patch-clamp“ metodu, kdy je třeba, aby se ústí elektrody přisálo na buněčnou membránu a nepropíchlo ji, se v přístroji hrot tavením ještě zaoblí.

Mikropipetky vyrobené tahačem elektrod mají i další využití. Ty o něco „větší“ slouží ve výzkumném programu Biomedicínského centra např. ke vpravení kmenových buněk do mozku pokusných myší.

Ing. Barbora Černíková

vloženo: 20.08.13,  revize: 27.08.13,  autor: kri, zobrazeno: 8365