6. červen 2019 1375 dvomi

Kosti: jak fungují a jak se dají nahradit. Výstava v Brně

Unikátní výstavu s názvem Až na KOST! připravili odborníci do Technického muzea v Brně. Prostřednictvím téměř stovky exponátů výstava představí strukturu a funkce kostí, jejich onemocnění a zejména náhrady kostí, které se používají při jejich poškození. Nejsou opomenuty ani technologické novinky v oblasti vývoje kostních náhrad. Výstava začne 4. června a potrvá do konce září. Autory expozice jsou vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd a z Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy.

V první části výstavy najdou návštěvníci 14 metrů dvourozměrný dlouhý kosti, který ilustruje stavbu, složení a funkce kosti. Souvislosti mezi strukturou a funkcí kosti jsou vysvětleny pomocí histologických řezů, trojrozměrných modelů nebo originálních kreseb, vystaveny jsou i reálné lidské kosti. „Pochopení stavby a funkce kostí je podstatné pro vývoj a správné fungování kostních náhrad,“ uvedla spoluautorka výstavy Ing. Lucie Vištejnová, Ph.D., z Biomedicínského centra.

Ve druhé části expozice se návštěvníci seznámí s různými onemocněními a poraněními kostí, například se zlomeninami, různými úrazy i opotřebováním,  uvidí  exponáty kostí jak z antropologických, tak ze současných sbírek. Vybrané typy léčby jsou demonstrovány s využitím kostních modelů nebo celých kostlivců. Součástí jsou i prototypy kostních náhrad ukazující současné pokroky v náhradách kostí včetně 3D tisku kostní tkáně na míru pacientovi. „Ve třetí části jsou představeny různé způsoby a materiály, kterými se poškozené kosti nahrazovaly a nahrazují, a to od počátku 20. století až po dnešní nejmodernější implantáty,“ doplnil Ing. Tomáš Suchý, Ph.D., z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, spoluautor výstavy.

Výstava Až na KOST! je inspirovaná úspěšnou výstavu v Národním technickém muzeu v Praze, která se tam pod názvem „Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně“ uskutečnila od května 2017 do května 2018, a mezi jejímiž spoluautory také byli Tomáš Suchý a Lucie Vištejnová.

Z plzeňské Lékařské fakulty zapůjčením exponátů a histologických snímků k výstavě Až na kost! přispěli doc. RNDr. Pavel Fiala, CSc., z Ústavu anatomie, a RNDr. Alena Němečková, CSc., doc. MUDr. Mgr. Zbyněk Tonar, Ph.D. a Mgr. Tereza Kubíková, Ph.D. z Ústavu histologie a embryologie.

Až na KOST!

Výstava o stavbě, funkci a náhradách kostí

Technické muzeum v Brně

4. 6. – 29. 9. 2019

www.tmbrno.cz

01

02

03

04

05

Rychlé odkazy

Výběrová řízení
Ukončené výběrové řízení - Stomatologie

V Plzni dne 11.09.2020 Č. j.: UKLFP/ 324227/2020   ROZHODNUTÍ DĚKANA O VÝSLEDKU VÝBĚROVÉHO [...]

11. září 2020

Výběrová řízení
VŘ - Vedoucí Ústavu farmakologie a toxikologie

V Plzni 08. 09. 2020 Reg. Nr. UKLFP/357512/2020   Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity [...]

8. září 2020 2

Výběrová řízení
VŘ - Školský zástupce - II. interní klinika

V Plzni dne 25.08.2020 UKLFP/343109/2020-1 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy [...]

25. srpen 2020 1

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém