9. říjen 2020 857 dvomi

Město Plzeň a Plzeňský kraj udělily stipendia vynikajícím studentům

Stipendia za vynikající studijní výsledky a za spolupráci na projektech univerzit s městem, městskými institucemi, výrobními podniky a dalšími subjekty sídlícími na území krajské metropole získalo deset studentů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Z Lékařské fakulty v Plzni získala stipendium Lenka Vaňková, studentka 6. ročníku Všeobecného lékařství. Obdobně studenty podpořil i kraj. Celkem 11 studentů obdrželo Stipendium Plzeňského kraje pro nejlepší studenty a doktorandy plzeňských veřejných vysokých škol. Za Lékařskou fakultu v Plzni to byla Andrea Barešová, studentka 5. ročníku Zubního lékařství.

Vzhledem k aktuálním opatřením se nemohlo uskutečnit slavnostní předání pamětních listů a stipendií, plánované na 6. října v Měšťanské besedě v Plzni. Pogratulovali jsme našim oceněným studentkám aspoň na dálku a pro inspiraci ostatním se jich zeptali na pár otázek.

Co považujete za klíčové pro úspěch ve studiu? Co nejvíc pomáhá Vám?

Lenka: Těch klíčových bodů, které jsou pro úspěch potřebné, je obrovské množství. Důležité je najít si správný způsob učení, mít alespoň hrubý plán přípravy a jít si za svým. Nenahraditelný je i dobrý kolektiv, který funguje jako ta nejlepší motivace a psychická podpora.

Andrea: Klíčové podle mě je umět se správně učit. Mně se osvědčilo při učení nejen látku číst, ale i přeříkat nahlas, jako kdybych už byla u zkoušky. Pak si toho pamatujete o dost více. Nejen, že látku vidíte, ale i říkáte a slyšíte. Nejlepší samozřejmě je, když si to prakticky i vyzkoušíte, ale to ne vždy a se vším jde. Nejvíc mi pomáhá podpora rodiny těsně před zkouškou a taky něco sladkého na zub.

Máte naopak nějakou zkušenost, na co si dát pozor, co je ve studiu slepou uličkou?

Lenka: Za největší problém považuju možnost odhlásit se ze zkoušky prakticky na poslední chvíli. Tahle vlastnost naše informačního systému je sice na jednu stranu úžasná, na tu druhou způsobuje nemalé problémy.

Andrea: Slepou uličkou je pro mě to, když se učíte něco jen zpaměti a nerozumíte tomu. U zkoušky to pak bývá kámen úrazu. A také když se zabýváte podrobnosti, ale to hlavní vám uniká.

Co byste poradila nastupujícím prvákům?

Lenka: Poradila bych jim, aby si našli vlastní styl učení, který jim bude nejvíce vyhovovat, neporovnávali se s ostatními a nezapomínali ani na odpočinek a svoje koníčky.

Andrea: Je dobré začít se učit včas, budete tak míň nervózní před zkouškou. Z vlastní zkušenosti ale vím, že odhodlat se začít s učením, když máte ještě spoustu času, je dost náročné. Také bych doporučila, aby si vyhledali význam každého slova, kterému nerozumí.

Jak po studiu relaxuje?

Lenka: Ve volných chvílích ráda čtu knížky všech žánrů. Baví mě cestovat a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Ale velkou část svého volného času trávím na brigádách.

Andrea: Trávím čas s rodinou a přáteli, chodím do přírody, občas sportuji a také jsem milovník filmů.

Rychlé odkazy

Výběrová řízení
VŘ Lektor (akademický pracovník) ústav BIOLOGIE

  Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy vypisuje výběrové řízení na obsazení [...]

17. únor 2021 1

Výběrová řízení
VŘ odborný asistent - ústav BIOLOGIE

Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy vypisuje výběrové řízení na obsazení místa [...]

17. únor 2021 1

Výběrová řízení
VŘ - Asistent/Asistentka Psychiatrické kliniky

V Plzni dne/ In Pilsen on:  16. 02. 2021 Reg. Nr.: UKLFP/50288/2021     Děkan Lékařské fakulty [...]

16. únor 2021

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém