9. říjen 2020 457 dvomi

Město Plzeň a Plzeňský kraj udělily stipendia vynikajícím studentům

Stipendia za vynikající studijní výsledky a za spolupráci na projektech univerzit s městem, městskými institucemi, výrobními podniky a dalšími subjekty sídlícími na území krajské metropole získalo deset studentů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Z Lékařské fakulty v Plzni získala stipendium Lenka Vaňková, studentka 6. ročníku Všeobecného lékařství. Obdobně studenty podpořil i kraj. Celkem 11 studentů obdrželo Stipendium Plzeňského kraje pro nejlepší studenty a doktorandy plzeňských veřejných vysokých škol. Za Lékařskou fakultu v Plzni to byla Andrea Barešová, studentka 5. ročníku Zubního lékařství.

Vzhledem k aktuálním opatřením se nemohlo uskutečnit slavnostní předání pamětních listů a stipendií, plánované na 6. října v Měšťanské besedě v Plzni. Pogratulovali jsme našim oceněným studentkám aspoň na dálku a pro inspiraci ostatním se jich zeptali na pár otázek.

Co považujete za klíčové pro úspěch ve studiu? Co nejvíc pomáhá Vám?

Lenka: Těch klíčových bodů, které jsou pro úspěch potřebné, je obrovské množství. Důležité je najít si správný způsob učení, mít alespoň hrubý plán přípravy a jít si za svým. Nenahraditelný je i dobrý kolektiv, který funguje jako ta nejlepší motivace a psychická podpora.

Andrea: Klíčové podle mě je umět se správně učit. Mně se osvědčilo při učení nejen látku číst, ale i přeříkat nahlas, jako kdybych už byla u zkoušky. Pak si toho pamatujete o dost více. Nejen, že látku vidíte, ale i říkáte a slyšíte. Nejlepší samozřejmě je, když si to prakticky i vyzkoušíte, ale to ne vždy a se vším jde. Nejvíc mi pomáhá podpora rodiny těsně před zkouškou a taky něco sladkého na zub.

Máte naopak nějakou zkušenost, na co si dát pozor, co je ve studiu slepou uličkou?

Lenka: Za největší problém považuju možnost odhlásit se ze zkoušky prakticky na poslední chvíli. Tahle vlastnost naše informačního systému je sice na jednu stranu úžasná, na tu druhou způsobuje nemalé problémy.

Andrea: Slepou uličkou je pro mě to, když se učíte něco jen zpaměti a nerozumíte tomu. U zkoušky to pak bývá kámen úrazu. A také když se zabýváte podrobnosti, ale to hlavní vám uniká.

Co byste poradila nastupujícím prvákům?

Lenka: Poradila bych jim, aby si našli vlastní styl učení, který jim bude nejvíce vyhovovat, neporovnávali se s ostatními a nezapomínali ani na odpočinek a svoje koníčky.

Andrea: Je dobré začít se učit včas, budete tak míň nervózní před zkouškou. Z vlastní zkušenosti ale vím, že odhodlat se začít s učením, když máte ještě spoustu času, je dost náročné. Také bych doporučila, aby si vyhledali význam každého slova, kterému nerozumí.

Jak po studiu relaxuje?

Lenka: Ve volných chvílích ráda čtu knížky všech žánrů. Baví mě cestovat a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Ale velkou část svého volného času trávím na brigádách.

Andrea: Trávím čas s rodinou a přáteli, chodím do přírody, občas sportuji a také jsem milovník filmů.

Rychlé odkazy

Výběrová řízení
VŘ - Junior researcher v Mnichově

V Plzni dne 22. 10. 2020 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy vypisuje výběrové [...]

26. říjen 2020

Výběrová řízení
VŘ - Přednosta Kliniky pneumologie ftizeologie

  Fakultní nemocnice Plzeň a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni   vyhlašují výběrové [...]

26. říjen 2020 1

Výběrová řízení
Vedoucí Ústavu lékařské chemie a biochemie

V Plzni 22. 10. 2020 Č. j.: UKLFP/414085/2020   Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity [...]

22. říjen 2020 2

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém

Aktuálně

Krizová opatření od 12.10.2020

12. říjen 2020 1197

Cena Wernera von Siemense 2020

6. říjen 2020 271

Smuteční oznámení

29. září 2020 736