20. září 2021 311 miz

Jak vzniká portál PO>STUDIUM?

Představujeme tým nadšenců, kteří SYNLABu ukázali kouzlo e-learningu

S jejich prací se setkali téměř všichni zaměstnanci SYNLABu, od nově přijatých, kteří absolvovali v režimu on-line takzvaný adaptační proces, až po kmenové pracovníky, kteří využívají přednášky na portálu PO>STUDIUM. Za vším stojí tým MUDr. Daniela Rajdla, Ph.D. a jeho dvou šikovných spolupracovnic, Mgr. Kristíny Mizerákové a Lucie Pešanové.

Původně projekt většina zaměstnanců SYNLABu znala jako CEVA Education, vloni změnil název na výstižnější PO>STUDIUM. „Nový název přesněji vysvětluje, že jde o postgraduální vzdělávání. Protože teprve po studiu ve škole začíná ta pravá škola, tedy celoživotní vzdělávání, které je zvláště pro zdravotníky zásadní,“ vysvětluje Daniel Rajdl.

JAK TO ZAČALO

Už před dvanácti lety se profesor Racek, doktor Pikner a doktor Rajdl rozhodli, že v rámci projektů podpořených Evropskou unií vytvoří distanční a internetové vzdělávání zaměřené na laboratorní obory, které jsou pro tento typ edukace nejvhodnější. S kolegy připravil první sérii kurzů s tehdy doslova revoluční strukturou – obsahovaly nejen text, ale i prezentaci, mluvené slovo a netradiční test. „Právě ten test se nám myslím povedl, na jeho strukturu jsme pyšní dodnes. Nejde jen o takové ty zaškrtávačky typu A/B/C/D, při jeho vyplňování musí člověk opravdu přemýšlet. Například seřadit nějaký proces nebo postup, přiřadit správné věci, které k sobě patří, doplnit do textu správné odpovědi. Začínali jsme s ambicí, že to nebude jen vzdělávání pro vzdělávání, ale že budeme jiní a lepší, že testy přiblížíme skutečné klinické potřebě. Šli jsme do toho s elánem, který máme pořád, jen si ho musíme pořád připomínat,“ směje se šéf projektu.

Vzdělávací portál procházel postupnými změnami, ale vždy stavěl na tom, aby byl co nejzajímavější pro uživatele a zároveň aby nabízel ty nejhodnotnější odborné informace. PO>STUDIUM je totiž oficiální portál pro postgraduální vzdělání Lékařské fakulty v Plzni, a to, že za ním stojí Univerzita Karlova, mu dává punc kvality.

Tuto mimořádnou kvalitu můžou zaměstnanci SYNLABu využívat zcela zdarma, všechny poplatky za ně platí firma. „Obsah portálu je k dispozícii zdarma všetkým – našou víziou je šíriť kvalitné informácie. Zaplatiť je nutné v prípade, keď má človek záujem o certifikát o absolvovaní kurzu,“ upřesňuje Kristína Mizeráková. Právě možnost absolvovat kurzy akreditované Českou lékařskou komorou je jednou z největších předností portálu.

ALCHYMIE ZRODU KURZŮ

Portál nabízí každý rok zhruba pět nových kurzů, které pokrývají celou laboratorní oblast. „Snažím se přednášet a jezdit na různé konference a tam hledám náměty, které jsou na mezinárodních fórech hodně zmiňované,“ vysvětluje doktor Rajdl, jak vybírá témata jednotlivých kurzů. S náměty průběžně přicházejí i lidé ze SYNLABu.

Když je téma na světě, nastává mravenčí práce, která trvá někdy i celý rok. Interne sa dohodneme, čia úloha to bude, oslovíme autora, stretneme sa a vysvetlíme mu, čo by kurz mal obsahovať, aké by mali byť výsledky učenia. Práve výsledky učenia sú citlivé miesto – každý si myslí, že to pripraví správne, ale v drvivej väčšine prípadov to tak nie je,“ vysvětluje Kristína Mizeráková, že práce s akademiky není jednoduchá. Těmto na slovo vzatým odborníkům totiž někdy chvíli trvá, než pochopí, že e-learningová prezentace se připravuje trochu jinak než klasická přednáška. Největší problém často bývá přesvědčit je, že nejde o zbytečnosti, ale metodika vývoje studijních materiálů má svůj význam a smysl.

Pak už následuje výroba samotného kurzu – někdy jde o přednášku s komentářem, jindy instruktážní video. Tým PO>STUDIUM se kurzy snaží zpestřovat, například zařazením virtuálních prohlídek laboratoří a dalších zajímavých míst.

NA CO SE NEJVÍCE KLIKÁ?

Ti, kteří berou vzdělávání jako nutnou povinnost, většinou „klinknou“ na první téma, které se je zaujme. Většina lidí ale dá na doporučení, proto nabízíme tipy Kristíny Mizerákové, která není odbornice na zdravotnictví a kurzy proto hodnotí z jiného hlediska.

„Veľmi sa mi páči napríklad kurz Dana Rajdla o kardiomarkeroch. To nehovorím preto, že je to môj šéf, prednášky sú spracované naozaj zaujímavo. Dan využíva grafický tablet, a popri tom, ako rozpráva, tak to tam maľuje. Vďaka tomu si človek vie celý proces dobre predstaviť,“ popisuje Kristína jeden z nejnovějších kurzů.

Sám autor vznik kurzu o kardiomarkrech popisuje takto: „Podle tradičního pohledu kliniků kardiologů a obecně internistů nemá biochemik k diagnóze infarktu myokardu moc co říct, maximálně změří ten troponin, molekulu, která se vyplavuje ze srdce. To mě vždycky trochu nadzvedne – je to můj obor a oni snad říkají, že jsem k ničemu? Ale když to pak s nimi začnete rozebírat, najdete společnou reč a dáváte laboratornímu pohledu daleko větší důraz. A klinici, kteří se k roli biochemiků stavěli dříve rezervovaně, mě teď někdy zvou na kardiologické kongresy a chtějí tento pohled vidět, protože jim při léčbě pomáhá. Samotná čísla jsou slepá, ale když detailně vidíte, jak to číslo vzniká, jaké má své limity, co ho ovlivňuje, jaká je jeho nejistota, jaká je patofyziologie …, na to klinici často zapomínají. Nebo spíš se na to nemůžou tolik koncentrovat, protože tam mají pacienta, který umírá,“ říká Daniel Rajdl s tím, že připomenutí role klinického biochemika přispívá k vážnosti laboratoří, včetně těch synlabích, které kliničtí lékaři berou stále častěji jako rovnocenného partnera.

Kristína Mizeráková přidává ještě jeden tip na kurz, tentokrát věnovaný gynekologické cytologii. „Sú to vlastne štyri kurzy na toto téma, ktoré obsahujú nový prvok – test postrehu. Účastníci kurzu musia kliknutím rýchlo označiť, ktorá bunka je patologická. A pretože sa obrázky striedajú po piatich sekundách, testuje to postreh, pretože autor kurzu tvrdí, že dobrý cytológ sa musí pozrieť a poznať,“ směje se Kristína.

JAK TO LIDI BAVÍ?

Tedy – nejde až tak o zábavu, kurzy jsou součástí povinného vzdělávání zaměstnanců. Přesto se nabízí otázka, jak se zájem o e-learningovou formu vzdělávání vyvíjí.

„Samozřejmě máme statistiky návštěvnosti, ale nejlepší hmatatelný důkaz je platební brána, ve které si zájemci kurzy kupují (což neplatí o zaměstnancích SYNLABu, kterým kurzy platí firma). Když někdo zaplatí, tak nám hned přijde kopie objednávky do mobilu. A těší nás, že ta čísla hezky rostou,“ usmívá se Daniel Rajdl.

Postupně roste i počet celoročních předplatných. „Po jednej platbe má človek prístup do celého portálu s tým, že si môže po splnení podmienok ktoréhokoľvek kurzu generovať certifikát,“ dodává Kristína Mizeráková.

Členy týmu těší i dobré hodnocení od zahraničních kapacit. Například profesor gynekologie z Velké Británie, který působí na plzeňské fakultě, je z portálu nadšený. „Náš mediální ateliér se mu hodně líbí. Vytvořit takový produkt, jako je PO>STUDIUM, navíc v malém týmu a s nízkým rozpočtem, je podle něj v mezinárodním měřítku ojedinělé,“ říká Daniel Rajdl.

STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ WEBINÁŘE

Další částí portálu jsou webináře, které získaly popularitu hlavně v posledních dvou covidových letech. Jsou k dispozici zdarma a účast na nich trvale roste.

„Ako laikovi sa mi páčia napríklad webináre profesora Racka. On vždy prednáša zaujímavo a zrozumiteľne. Má pár webinárov na téma mýtov a alternatívnych liečebných metód, o tom, ako niekto predáva prípravok, ktorý vylieči všetko naraz a čo to vlastne znamená. Je to naozaj vtipné a veľmi zaujímavé, človeku to otvára oči,“ komentuje Kristína Mizeráková.

„Dobré je to, že na přednášky i webináře se můžou zájemci podívat kdykoliv, třeba i večer po práci,“ upozorňuje nejnovější členka týmu Lucie Pešanová, i když připouští, že většinou nejde o relaxační podívanou a člověk musí mít ještě dost síly, aby se zvládl soustředit.

CHYSTÁ SE UKRAJINŠTINA I ÚNIKOVÉ HRY

Tvůrci portálu připravují jeho další rozvoj, některé kurzy budou v angličtině a dokonce i v ukrajinštině a chystají jejich akreditaci v rámci Evropské unie.

Další možnosti ukázal covid, o e-elarning totiž mají stále větší zájem například také chirurgové, kteří si dříve nedokázali výuku prostřednictvím internetu vůbec představit.

I zaměstnanci SYNLABu, kteří využívají tradiční kurzy, se můžou těšit na novinky. Součástí příštích seminářů budou například rozhovory s autory nebo podcasty, které by měly upozornit na nejdůležitější momenty kurzů a učení zpříjemnit a zatraktivnit.

Součástí filosofie portálu PO>STUDIUM je i neustálý rozvoj nových metod a forem výuky. Plánovanou novinkou, která se týká hlavně plzeňského pracoviště, budou únikové hry použitelné pro výuku. „Pro utužení týmové spolupráce je prima uspořádat nějakou tematickou únikovou hru, která bude obsahovat například prvky z resuscitace člověka. Tým musí zjistit, proč nedýchá, stanovit diagnózu a pokusit se ho zachránit. Vše připravujeme ve formě různých rébusů a úkolů, při kterých se budou řešit nejen odborné věci, ale hlavně vzájemná spolupráce, která se často hodně podceňuje. Aby si všichni uvědomili, kdo hlavně komentuje, kdo řeší podstatné věci, kdo vede a kdo se vůbec nezapojuje,“ vysvětluje Daniel Rajdl a dodává, že únikové hry s odbornými tématy chystá hlavně pro studenty, ale k dispozici budou i pro týmy laboratoří SYNLABu.

PRO NOVÉ ZAMĚSTNANCE

Součástí práce týmu, který realizuje portál PO>STUDIUMje také příprava instruktážních materiálů pro zapracování nových zaměstnanců SYNLABu. Ty vznikají na míru podle potřeb firmy. Zaměstnavatel tím šetří čas školitelů i nových pracovníků, kteří se navíc můžou k instruktážním materiálům kdykoliv vrátit.

„Ve spolupráci s laboratoří Jankovcova to teď získalo téměř ideální obrysy. Díky energii a autoritě Anabely Čížkové a Hanky Loubové jsme si domluvili základní rámec, abychom připravili to nejdůležitější, co noví zaměstnanci opravdu potřebují vědět,“ vysvětluje Daniel Rajdl.

Ještě letos by se vše mělo rozšířit z laboratoře Jankovcova i do pražské laboratoře CUBE a také do Brna, a v případě zájmu i do dalších laboratoří v celé republice. Právě v těchto týdnech vzniká také projekt pro nové zaměstnance všech odběrových pracovišť SYNLABu.

Vladislav Sobol

redakce., Zkumavka

Publikováno se souhlasem synlab czech s.r.o.

 

MUDr. Daniel Rajdl, Ph.D.

Jeden ze zakladatelů portálu PO>STUDIUM. Působí na Lékařské fakultě v Plzni jako zástupce přednosty pro výchovnou a vědeckou činnost, je lékařem Ústavu klinické biochemie a hematologie. V portálu je „šéfredaktorem“– řídí tematický plán nově vznikajících a aktualizovaných kurzů a webinářů. Stará se o rozvoj nových a efektivních forem výuky a jejich zavedení do e-learningu.

„Portál PO>STUDIUM je taková moje soukromá úniková místnost, možnost přemýšlení o tom, jak konkrétní informaci prezentovat a posunout tak, aby ji lidé co nejlépe vstřebali.“

 

Mgr. Kristína Mizeráková

Dříve pracovala v komerčních firmách, kde se věnovala hlavně marketingu. V týmu PO>STUDIUM má na starost koordinaci všech aktivit, obsahový a technický rozvoj portálu, tvorbu kurzů, spolupráci s firemními partnery a také komunikaci se zákazníky.

„Oproti komerčnej sfére ma baví, že to vyššie dobro, ktoré tu vzniká, nieje o príjmoch, ale o vzdelávaní mladých ľudí a profesionálov, a navyše ich to ešte baví. Je to oproti komerčnému svetu príjemná zmena.“

 

Lucie Pešanová

Rodačka z Aše, která se přes studia v Brně dostala až ke spolupráci na portálu PO>STUDIUM. V týmu má na starost například nahrávání přednášek a také studentský tým, který asistuje vyučujícím při vylepšování kurzů v rámci distanční výuky.

„Baví mě, že nejde o rutinní práci. Musíme kontaktovat autora kurzu, komunikovat s ním a přitom se naučím spoustu nových věcí. Když pomůžu vytvořit nový kurz, který pak poslouží mnoha dalším lidem, je to taková třešnička na dortu mé práce.“

 

 

Soubory ke stažení

Rychlé odkazy

Výběrová řízení
VŘ - Asistent/Asistentka Neurologické kliniky

V Plzni dne 23. 11. 2021  UKLFP/82672/2021-1   Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity [...]

23. listopad 2021 1

Výběrová řízení
VEDOUCÍ Ústavu histologie a embryologie

  Reg. Nr. UKLFP/  476342 /2021-1   Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy vypisuje [...]

18. listopad 2021 1

Výběrová řízení
VŘ - Klinika anesteziologie, resuscitace a int. med. - Zástupce přednosty pro vých. a věd. činnost

V Plzni dne 16. 11. 2021  UKLFP/476349/2021-1 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy [...]

16. listopad 2021 1

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém