377 103 604
Z HISTORIE
Původní Ústav pracovního lékařství byl založen v r.1948 prim.MUDr.Františkem Chudáčkem. V r.1952 se rozdělil, preventivní část přešla pod odd.hygieny práce KHES, klinická část pod KÚNZ jako odd.nemocí z povolání. Od r.1952-53 byla na zahájena výuka posluchačů Lékařské fakulty. V r.1961 byl název odd.rozšířen na odd.chorob z povolání a toxikologie. V r.1979 po splnění náležitých podmínek se mění statut oddělení na kliniku pracovního lékařství. Prvním přednostou ústavu byl prim.MUDr.František Chudáček. V letech1958 až 1991 byl přednostou kliniky prof.MUDr.František Hůzl,Dr.Sc., v letech 1991 – 2002 doc.MUDr.Josef Kohout, CSc. Od r. 2002 je přednostou kliniky as.MUDr.Vendulka Machartová Ph.D.
PRIORITY KLINIKY
Klinika je střediskem nemocí z povolání, které uznává nemoci z povolání pro Plzeňský a Karlovarský kraj (stanoveno vyhláškou 342/97 Sb.v platném znění). Klinika zajišťuje nejen péči o pacienty s nově vzniklými nemocemi z povolání, ale naší povinností je zajišťovat dispenzární péči o pacienty s již hlášenou nemocí z povolání ( dispenzární péče stanovená zákonem). Okruh pacientů je vymezen platnými zákony a předpisy ( Zákoník práce v platném znění, vyhláška 342/1997 Sb. v platném znění, přílohou k NV 290/1995 Sb., kterou se stanovuje Seznam nemocí z povolání a dalšími platnými předpisy ve vztahu k nemocem z povolání a pracovnělékařské péči, dříve závodní preventivní péči. Našim úkolem je posoudit souvislosti mezi pracovní zátěží a vznikem onemocnění, posoudit vhodnost pracovní zátěže nejen u již zjištěných nemocí z povolání, ale i u obecných onemocnění. Klinika poskytuje konsiliární službu lékařům všech odborností v Plzeňském a Karlovarském kraji. Klinika zajišťuje výuku studentů Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy v Praze, v oboru pracovní lékařství – jde o výuku pregraduální i postgraduální. Klinika je akreditovaným pracovištěm Ministerstva zdravotnictví pro obor Pracovní lékařství od 12.4.2006, akreditace je udělena na dobu 10 let. Výuka studentů probíhá na lůžkové stanici i ambulancích, studenti jsou seznámeni s klinickými diagnózami, které mohou být nemocemi z povolání, část výuky je věnována problematice posuzování vhodné pracovní zátěže osob s chronickými civilizačními nemocemi. Výuka studentů magisterského studia probíhá v českém i anglickém jazyce v 5. a 6. ročníku všeobecného lékařství. V rámci doktorandského studia t.č. na klinice studuje 1 studentka, v předchozích letech úspěšně absolvovaly 2 studentky. Studenti magisterského i doktorandského studia připravují práce v rámci SVOČ pravidelně od r. 1998. Pracovníci kliniky se podíleli na přípravě publikace pro studenty i lékaře Pracovní lékařství „Základy primární pracovnělékařské péče“.
Práce a pracovní zátěž provází každého z nás prakticky od ukončení školy až do relativně pozdního věku, záleží na individuálních nárocích jednotlivých zaměstnání z hlediska zátěže, a to nemusí být pouze zátěž fyzická.
Pracovní lékařství by mělo studenty seznámit s jednotlivými riziky při práci a tato rizika a jejich správné hodnocení s ohledem na věk a nemoci zaměstnance jsou základem pro posuzování zdravotní způsobilosti k práci. Zdravotní způsobilost k práci v české republice dle platné legislativy může posuzovat lékař s atestací z pracovního lékařství a dále lékař s atestací z všeobecného lékařství. Proto také podstatná část praxe by měla proběhnout v ordinacích praktických lékařů.
Druhou, již úzce specializovanou částí oboru, je posuzování nemocí z povolání. To přísluší pouze lékařům, kteří mají atestaci z pracovního lékařství a jejich pracoviště je držitelem povolení Ministerstva zdravotnictví ČR (dále MZ ČR) k dané činnosti. Seznam těchto pracovišť, mezi která patří naše klinika, najdete na stránkách MZ ČR:
https://www.mzcr.cz/Verejne/obsah/poskytovatele-k-uznavani-nemoci-z-povolani_3706_5.html
S problematikou nemocí z povolání, ale i s dalšími otázkami z našeho oboru studenty seznámíme během krátké stáže na naší klinice.
1. Pracovní lékařství, historie, legislativa. Posuzování zdravotní způsobilosti k práci.
2. Nemoci z povolání, historie, legislativa. Seznam nemocí z povolání, nejčastější nemoci
z povolání.
3. Chemické látky na pracovišti, účinky chemických látek, nejčastější otravy, ochranné
pracovní pomůcky, první pomoc, antidota.
4. Chemické látky karcinogenní v pracovním prostředí.
5. Chemické látky hepatotoxické v pracovním prostředí.
6. Chemické látky dráždivé v pracovním prostředí.
7. Chemické látky neurotoxické v pracovním prostředí.
8. Chemické látky nefrotoxické v pracovním prostředí.
9. Chemické látky hematotoxické v pracovním prostředí.
10. Asfyxanty v pracovním prostředí.
11. Těžké kovy v pracovním prostředí.
12. Ionizující a neionizující záření v pracovním prostředí.
13. Onemocnění z vibrací vzniklá na podkladě pracovní expozice.
14. Onemocnění z dlouhodobé nadměrné jednostranné zátěže v pracovním lékařství.
15. Poškození plic v pracovním prostředí.
16. Poškození očí v pracovním prostředí.
17. ORL problematika a pracovní prostředí.
18. Poškození kůže v pracovním prostředí.
19. Fibrogenní plicní onemocnění vzniklá na podkladě expozice v pracovním prostředí.
20. Plicní nemoci z povolání vzniklé na podkladě alergické reakce.
21. Nádorová onemocnění horních cest dýchacích a plic z expozice v pracovním prostředí.
22. Infekční onemocnění přenosná mezi lidmi jako nemoci z povolání.
23. Infekční onemocnění přenosná ze zvířat na člověka vzniklá na podkladě pracovní expozice.
24. Tropická infekční onemocnění vzniklá na podkladě pracovní expozice.
25. Nemoci z povolání ve zdravotnictví.
26. Nemoci z povolání v lesnictví.
27. Nemoci z povolání v zemědělství
28. Nemoci z povolání v potravinářství
29. Nemoci z povolání v hutnictví.
30. Nemoci z povolání v hornictví.
Jak začít se studiem:
Pracovní lékařství je oborem, který zasahuje do řady medicínských odvětví, tj. na začátku studia si musíme připomenout to, co jsme se již v minulosti na lékařské fakultě učili – např. začneme anatomií horní končetiny, fyziologii ,patofyziologii a přidáme informacemi získané během studia neurologie a ortopedie – a dostaneme se k diagnostice a posuzování nejčastějších nemocí z povolání – k neuropatiím typu syndromu karpálního tunelu, nebo k diagnózám ortopedického charakteru - k tendinitidám, epikondylitidám, artrózám a k dalším. Podobně je to i u ostatních diagnóz, které mohou být nemocemi z povolání
Z legislativních předpisů si prostudujte především:
Podrobnou legislativu ve vztahu k oboru pracovní lékařství najdete v dalším oddíle.
Studijní materiály budou zveřejněny na internetových stránkách: http://www.pracovnilekarstvi.eu/txt/Ke_stazeni kde, budou k dispozici nejen přednášky k dané tématice, ale i publikace.
Problematika onemocnění cév z vibrací je ve videopořadu: https://www.youtube.com/watch?v=-IOv48XpuJw
Z dalších internetových zdrojů je vhodné připomenout: www.szu.cz a zde http://www.szu.cz/tema statistiku nemocí z povolání najdeme na: www.szu.cz/publikace/data/nemoci-z-povolani-a-ohrozeni-nemoci-z-povolani-v-ceske-republice
Ze zahraničních databází je vhodné se podívat na: www.cdc.gov a zde především www.cdc.gov/niosh/
A pro oddych se podívejte na krátké filmy: www.napofilm.net/en
Nedílnou součástí oboru Pracovní lékařství je platná legislativa, v rámci výuky studentů je důležitá každodenní aplikace těchto předpisů (a zde půjde především o vyhlášku 79/2013 Sb. a její užívání v ordinacích praktických lékařů, kde budou studenti na dlouhodobější praxi). Během stáží je prioritou seznámit se s praktickou aplikací těchto předpisů v ordinacích lékařů.
Zákon č. 372/2011 Sb., Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, v platném znění
Zákon č. 373/2011 Sb., Zákon o specifických zdravotních službách, v platném znění
Zákon 1/2015 Sb., Zákon, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon 262/2006 Sb., Zákoník práce, v platném znění a s ním související předpisy
Zákon č. 258/2000 Sb. Zákon o ochraně veřejného zdraví, v platném znění
Zákon č. 263/2016 Sb., Atomový zákon, v platném znění
Zákon č. 266/1994 Sb., Zákon o drahách, v platném znění
Zákon 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, v platném znění
Vyhláška 104/2012 Sb. o stavení bližších požadavků na postup při posuzování a uznávání nemocí z povolání a okruh osob, kterým se předává lékařský posudek o nemoci z povolání, podmínky, za nichž nemoc nelze nadále uznat za nemoc z povolání, a náležitosti lékařského posudku (vyhláška o posuzování nemocí z povolání), v platném znění.
Vyhláška 39/2012 Sb. v platném znění, o dispenzární péči.
Vyhláška 2/2015 Sb., o stanovení odborných kritérií a dalších náležitostí pro poskytování lázeňské léčebné rehabilitační péče
Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovně-lékařských službách a některých druzích posudkové péče)
Vyhláška 271/2012 Sb. v platném znění, o stanovení seznamu nemocí, stavů nebo vad, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k výkonu povolání lékaře, zubního lékaře, farmaceuta, nelékařského zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka, obsahu lékařských prohlídek a náležitostech lékařského posudku (vyhláška o zdravotní způsobilosti zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka)
Vyhláška 277/2004 Sb. v platném znění, o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel s podmínkou a náležitosti lékařského potvrzení osvědčujícího zdravotní důvody, pro něž se za jízdy nelze na sedadle motorového vozidla připoutat bezpečnostním pásem (vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel)
Vyhláška č.101/1995 Sb. v platném znění, kterou se vydává Řád pro zdravotní a odbornou způsobilost osob při provozování dráhy a drážní dopravy
Vyhláška č.180/2015 Sb., o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po poradu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (Vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích) v platném znění
Vyhláška č.306/2012 Sb., kterou se upravují podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče
Vyhláška č.432/2003 Sb. v platném znění, kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli
NV 290/1995 Sb. v platném znění, kterým se stanoví seznam nemocí z povolání
NV 276/2015 Sb. v platném znění o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.
NV 361/2007 Sb. v platném znění, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci
NV 272/2011 Sb. v platném znění, o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací
Věstník MZ ČR částka 10/2003 Metodický postup – Posuzování dynamiky vývoje pneumokonióz
Věstník MZ ČR částka 10/2003 Metodický postup – Stanovení nejméně středního stupně závažnosti izolovaného syndromu karpálního tunelu
Věstník MZ ČR částka 5/2008 Metodický návod k zjištění jednotného postupu při ověřování podmínek vzniku onemocnění pro účely posuzování
Klinika pracovního lékařství, seminární místnost – FN Lochotín, vchod F, 8.patro
Cestu k nám najdete na:
https://kpl.fnplzen.cz/node/1365
A o informace o klinice najdete na:
https://kpl.fnplzen.cz/
Vzhledem k tomu, že praxe bude probíhat především v ordinacích praktických lékařů, je potřeba zpracovat seminární práci. Budou zpracovány všechny body zadání. Rozsah práce bude nejméně na 5 stran textu ( pro každé téma nejméně 1 strana textu), typ písma Times New Roman, řádkování 1,5 řádku, 60 úhozů na řádek. Práce bude odevzdána poslední den stáží, tj. v den kdy bude probíhat seminář sociálního lékařství
1) Zhodnotit práci v supermarketu u profesí
Posuzujte práci z hlediska možného přetížení pohybového aparátu a eventuelního vzniku nemoci z povolání (podívejte se na NV 361/2007 Sb. v platném znění a zaměřte se na limity, např. hmotnost, rozsah pohybů apod.) Uveďte klinické diagnózy, o kterých se domníváte, že by mohly splnit klinická a hygienická kritéria nemoci z povolání a zdůvodněte je (zaměřte se na Seznam nemocí z povolání NV 290/1995 Sb. v platném znění).
2) Zhodnotit administrativní práci u počítače (celosměnová práce – např. zadávání číselných kódů)
3) Popsat práci nejlépe pacientů, které jste viděli v ordinaci praktického lékaře (pokud tam takového pacienta mít nebudete, využijte svých rodičů, prarodičů, sourozenců, přátel) – popište alespoň 5 různých profesí. Proveďte posouzení pracovní zátěže a zhodnocení, zda by bylo možné některé jejich zdravotní problémy označit za nemoc z povolání. Postupujte podle tohoto schématu:
4) Vyšetřovací metody – antropometrie, tělesná zátěž
V tabulce uveďte základní antropometrické údaje alespoň 5 osob (může jít o spolužáky, rodiče atd) - může jít i o shodné osoby jako v úkolu č. 3.
Jako další údaj uveďte:
Údaje můžete vepsat do Excelové tabulky + komentář ve Wordu.
V Plzni dne 13.05.2022 UKLFP/ZUB/2022-1 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy vypisuje [...]
V Plzni dne/ In Pilsen on: 1.3.2022 Reg. Nr. UKLFP/113603/2022-1 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, [...]
Oficiální stránky Univerzity Karlovy
LF UK v Plzni
Informační systém UK
Studijní informační systém
© 2017 - All rights reserved.