Asociace děkanů lékařských fakult ČR s obavami sleduje nepříznivou epidemiologickou situaci a narůstající přetížení nemocnic, které trvá přesto, že tisíce studentů medicíny již třetí semestr dobrovolně a obětavě pomáhají českému zdravotnictví. Jen málokdo si dokáže představit, jak obtížné je skloubit tuto pomoc s velmi náročným studiem.
„Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé a známí! Všechny vás srdečně zdravím v tento čas nastávajících Vánoc a rozloučení se starým rokem. Je to období mnoha přání a nových nadějí, ale i toho loučení,“ stálo v úvodu dopisu, kterým své loučení s fakultou doprovodil v závěru roku 2020 doc. MUDr. František Vožeh, CSc. „Ústav patologické fyziologie, kde jsem začínal a poté ho i 20 let vedl, mi přirostly k srdci stejně jako všichni ti, kterým jsem zpočátku naslouchal a posléze s nimi i spolupracoval. Využíval jsem jejich zkušeností, znalostí a dovedností od postů nejvyšších až po ruce a mozky laborantské, úřednické či řemeslné, když samostatnou kapitolou byly po celou dobu i oboustranné aktivity s pre- i postgraduálními studenty.“
U příležitosti odchodu pana docenta jsme ho požádali o vzpomínkový rozhovor pro časopis Facultas nostra (viz číslo 02/2021). Zde uvádíme jeho plnou verzi.
Pan docent se s fakultou neloučí zcela – i nadále s ní zůstává ve spojení jako čestný člen její vědecké rady. Přejeme mu ještě mnoho klidných let s rodinou, přáteli i vědeckou komunitou!
Asociace děkanů lékařských fakult České republiky si je plně vědoma zhoršující se situace v souvislosti s šířením koronaviru SARS-CoV-2. Je nepochybné, že v nejbližších dnech můžeme očekávat kritické přetížení nemocnic spojené s nedostatkem zdravotnického personálu. Proto podporujeme zapojení studentů zdravotnických oborů do pomoci v nemocnicích i dalších zdravotnických zařízeních, ale trváme na tom, že toto zapojení musí splňovat následující atributy:
Dovolte mi touto cestou, abych vyjádřila velké poděkování Vašim studentům za krásné vánoční dárky pod vánoční stromeček pro hospitalizované dětské pacienty dětské kliniky. Jedná se o skupinu zahraničních studentů ISMAP, kteří zorganizovali krásnou akci Christmas gifts a včera 17.12. došlo k předání dárků (viz foto).
Bufet na UniMec spouští svůj provoz 1.12.2020. V příštím týdnu bude nabízet polévku a minutková jídla, od 7.12.2020 pak spustí nabídku menu.
Studenti naší fakulty, stejně jako studenti ostatních lékařských fakult, se po vypuknutí epidemie COVID-19 hned na jaře roku 2020 sami zorganizovali do dobrovolnické skupiny a s neutuchajícím nasazením koordinují a vykonávají pomoc ve zdravotnických zařízeních nejen v Plzeňském, ale i v dalších krajích. Jejich činnost zcela neutichla ani během letního zklidnění, kdy někteří stále vypomáhali např. na hygienické stanici s trasováním kontaktů. Při podzimním vzedmutí epidemie se skupina rychle opět zmobilizovala. Díky její efektivní činnosti se daří propojovat požadavky nemocnic s nabídkou dobrovolníků a minimalizovat tak povolávání studentů prostřednictvím státem vyhlášené pracovní povinnosti.
Na fakultě byl zřízen Krizový štáb LF UK v Plzni, který je zodpovědný za veškerá opatření související s epidemií COVIDu-19. Předsedou krizového štábu je prof. MUDr. Dana Müllerová, Ph.D.
Krizový štáb zároveň funguje jako rozhodovací místo, které rozhoduje o postupu v rámci řízení a koordinace protiepidemických opatření na LFP.
Při kontaktu krizového štábu využijte emailové adresy krizovytym@lfp.cuni.cz a uveďte své telefonní číslo. Veškeré informace v komunikaci s krizovým štábem jsou považovány za vysoce senzitivní a jsou chráněné.
Další informace v přiloženém souboru.
S ohledem na epidemiologickou situaci se část pracovníků děkanátu od 12. 10. 2020 přesouvá do režimu home office. Chod všech oddělení je zachován, jsou pozměněny úřední hodiny.
Studijní oddělení:
Út a Čt 8:30 – 11:30 a 12:30 -14:30
Úřední hodiny oddělení, která vyřizují pracovní záležitosti zaměstnanců (OMO, EO, Odd. pro vědu a výzkum apod.):
Po a St 8:30 – 11:30 a 12:30 -14:30 (celý článek)
Ve čtvrtek 2. července 2020 převzalo 80 nových profesorů vysokých škol jmenovací dekrety z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy. Na návrh Na návrh vědeckých a uměleckých je na nejvyšší akademický titul doporučila vláda a prezident Miloš Zeman dekrety podepsal v polovině června. Na seznamu nových profesorů jsou zastoupeni především lékaři, tři z nich jsou z Lékařské fakulty v Plzni.
Novinky z nemocnic v Domažlicích, Horažďovicích, Klatovech, Rokycanech, ve Stodě a ve Svaté Anně si můžete přečíst v magazínu holdingu Nemocnice Plzeňského kraje – online nebo ke stažení na webu https://www.nemocnicepk.cz/srdce/.
Lékařská fakulta v Plzni začne na podzim stavět další část svého kampusu v Plzni na Lochotíně. Na jeho výstavbu uzavřela na konci srpna smlouvu s vítězem výběrového řízení.
„Na místě stavby již byly provedeny přípravné práce – proběhla skrývka ornice a proběhl prvotní archeologický průzkum,“ říká koordinátor stavby Ing. Libor Kočí. Podpisem smlouvy s generálním zhotovitelem stavby se tak může naplno rozběhnout výstavba budoucí hlavní budovy kampusu, nazývaného též Univerzitní medicínské centrum (UniMeC). Plný provoz nové budovy je plánován od akademického roku 2022/2023.
Časopis Týden vytváří žebříček vysokých škol, který zveřejňuje již čtvrtým rokem spolu s přehledem vybraných ukazatelů (letos se zveřejnění chystá v únoru). Níže přinášíme stanovisko Asociace děkanů lékařských fakult ČR k tomuto počinu.
© 2017 - All rights reserved.